2 May 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh                     :     24/4/2012.                       
Masa                       :     11.05 pagi – 11.35 pagi.
Tahun                     :      5 Bestari.
Bilangan Murid      :      22 orang.
Mata Pelajaran       :      Bahasa Melayu.
Tema                      :      Sukan dan Kesihatan.
Tajuk                      :       Awas! Nyamuk.

Fokus Utama :
3.1  Aras 3(i) Menganalisis data berdasarkan sesuatu perkara.
Fokus Sampingan :
3.1  Aras 3(i) Membentangkan hasil analisis secara tepat.
Objektif : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat
(i)                 menganalisis data berdasarkan kes demam denggi yang berlaku pada tahun 2010.
(ii)               membentangkan hasil analisis secara tepat.
Kemahiran berbahasa : Mendengar dan bertutur serta membaca.
Sistem bahasa             : Apitan di……kan
Kosa Kata                   : terbengkalai, disebarkan, dilaporkan.
Pengisian Kurikulum   :
1. Ilmu  : Sains
2. Nilai  : Kebersihan fizikal dan mental, bertanggungjawab.
3. Kemahiran Bernilai Tambah: Kecerdasan Pelbagai : Logik Matematik, Kemahiran Berfikir :        Menganalisis.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah belajar kitaran hidup nyamuk dalam mata pelajaran Sains.
Bahan Bantu Mengajar : Bahan maujud, gambar, petikan, borang pengurusan grafik, kad perkataan dan kad ayat.


Langkah 
 Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Masa

Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induk
(5 minit)
Jentik-jentik.
1.Guru menunjukkan botol yang dibalut dengan kertas.

2.Guru menyuruh murid-murid meneka benda yang terdapat di dalam botol tersebut berpandukan petunjuk yang diberi.

3. Guru menunjukkan jentik-jentik yang terdapat di dalam botol tersebut dan mengaitkannya dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

1.Murid melihat botol tersebut.


2. Murid-murid meneka berpandukan petunjuk yang disebut oleh guru.
BBM :
Bahan maujud jentik-jentik.

KBT :
Kontekstual


Langkah 1
( 9 minit)
Membaca petikan yang bertajuk
“Awas! Nyamuk.”
1.Guru menyuruh murid membaca petikan “Awas! Nyamuk.”

2.Guru memilih secara rawak beberapa orang murid membaca petikan tersebut.

3. Guru menyoal murid tentang maklumat yang terdapat dalam petikan.

4. Guru menyuruh murid-murid menyenaraikan apitan di …….kan yang terdapat dalam petikan.

1.Murid-murid membaca petikan tersebut secara senyap.

2.Murid-murid yang dipilih membaca petikan tersebut dengan sebutan dan intonasi dengan betul.

3. Murid-murid menjawab berpandukan maklumat yang terdapat dalam petikan.


4. Murid-murid menyenaraikan lima apitan di ………kan yang terdapat dalam petikan.






.
BBM :
Petikan teks.

Tatabahasa:
Imbuhan apitan di……kan.


KBT :
Intrapersonal






Langkah 2

( 8 Minit)















Mengumpulkan data.

1.Guru mengedarkan borang pengurusan grafik kepada setiap kumpulan dan mereka dikehendaki mengisi data dalam borang tersebut.

2.Guru mengarahkan setiap kumpulan membentangkan data yang telah diperoleh kepada kelas.



3. Guru memilih beberapa orang murid secara rawak untuk menampalkan kad perkataan dan kad ayat  di papan putih tentang data yang telah dibincangkan.


1.Murid berbincang dalam kumpulan untuk mengisi data dalam borang pengurusan grafik.



2. Ketua kumpulan membentangkan data yang telah diperoleh dan kumpulan lain mencatat data yang dibentangkan dan dibandingkan dengan jawapan mereka.

3. Murid-murid menampal kad perkataan dan kad ayat di papan putih.



BBM :
Borang pengurusan grafik, kad perkataan dan kad ayat.

KBT :
Interperso-nal.
Verbal linguistik.

Langkah 3

( 5 Minit)

Aktiviti penilaian.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.



1.Murid-murid menjawab lembaran kerja tersebut.

Kumpulan A/B

-Membina lima ayat dengan menggunakan perkataan berimbuhan apitan di………kan.

Kumpulan C.

-Mengisi tempat kosong dengan imbuhan apitan di……kan yang betul.




BBM :
Lembaran kerja.

Penutup

(3 Minit)

Rumusan pelajaran dan nilai murni.

1.Guru merumuskan hasil pelajaran hari ini dengan mengemukakan beberapa soalan.


1.Murid-murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.







5 Apr 2012

SUKU KATA TERBUKA



Video animasi yang memudah dan dapat menarik minat muird untuk mempelajari suku kata.

30 Mar 2012

PERSISKAH BAHASAMU



1. Adakah dan apakah.


a) Kata adakah digunakan untuk mendapat jawapan  ya  atau   tidak.


b) Kata apakah digunakan untuk mendapat jawapan tentang nama binatang, benda dan keterangan tentang sesuatu.


c) Kesalahan dari segi penggunaan kata berlaku apabila  apakah digunakan pada tempat  adakah.


Contoh Ayat :


i) Apakah ayah marah padaku ?  ( Salah )


ii) Adakah ayah marah padaku ?  ( Betul )

MIMBAR BAHASA



1. Apakah makna perkataan akal ?

   Perkataan akal membawa makna :  a) daya fikir
                                                         b) ikhtiar

a) Akal adalah anugerah Allah yang paling berharga kepada manusia.

b) Mereka mencari akal untuk keluar dari kawasan itu.


2. Tahukah kamu apakah makna perkataan alamat ?

    Perkataan alamat membawa maksud :  a) tanda
                                                               b) butiran keterangan tentang tempat tinggal seseorang.

a) Langit mendung alamat hari akan hujan.
b) Para pemohon dikehendaki menulis alamat surat-menyurat dengan terang dan jelas.

29 Mar 2012

Petua membezakan perkataan

Tahukah kamu membezakan perkataan ini ?

beku                     kaku                            kejur                               tegang

1. Beku   -  Maknanya pejal atau keras kerana terlalu sejuk.

Contoh Ayat :
a) Air yang disimpan di dalam peti sejuk itu sudah menjadi beku.

2. Kaku    -  Maknanya tidak boleh dilentur, kejang.

Contoh Ayat :
a) Kaki dan tangan Nita menjadi kaku kerana bermain salji terlalu lama di rumah salji itu.

3. Kejur   -   Maknanya keras, kaku, kejang (tubuh), tegak dan keras ( rambut ).

Contoh Ayat :
a) Rambut Nabil menjadi kejur selepas disapu dengan gel rambut.

4. Tegang   -    Maknanya keras dan liat ( otot dan gading ).

Contoh Ayat :
a) Ototnya menjadi tegang setelah melakukan senaman itu.

Simpulan bahasa

Simpulan bahasa adalah bentuk peribahasa yang paling mudah.



Biasanya simpulan bahasa terdiri daripada dua patah kata yang membawa maksud yang tepat dan padat.



Senarai simpulan bahasa beserta dengan maksudnya adalah seperti yang berikut:



 


Simpulan Bahasa
Maksudnya
ada anginberkelakuan luar biasa pada sesuatu ketika
ada hatimempunyai keinginan yang melebihi kemampuan untuk melakukan atau memiliki sesuatu
air mukarupa atau wajah seseorang
ajak-ajak ayamtidak bersungguh-sungguh semasa mempelawa seseorang
ada bakatmempunyai tokoh atau perwatakan
alas perutmakanan yang dimakan untuk sementara waktu sebelum memakan makanan yang mengenyangkan
anak angkatanak orang lain yang dipelihara sebagai anak sendiri
anak bapaanak yang disayangi oleh bapa
anak buahorang yang di bawah jagaan seorang ketua atau anak saudara
anak emasanak yang disayangi oleh ibu bapa atau ketuanya
angkat kakimeninggalkan sesuatu tempat kerana sesuatu sebab
atas anginnegara-negara di sebelah barat
atas pagartidak menyebelahi mana-mana pihak
ayam tambatanorang yang menjadi harapan dalam sesuatu pertandingan
bahasa pasarbahasa Malaysia yang tidak betul tatabahasanya
banyak mulutorang yang banyak bercakap
batu apiorang yang suka menghasut
batu loncatansesuatu yang dijadikan alat untuk mendapatkan sesuatu yang dihajati
bau-bau bacangtali persaudaraan yang jauh
bawah anginnegara-negara di sebelah timur
bekas tanganhasil kerja tangan seseorang
beralih akalberubah fikiran atau pendapat
beralih anginpergi ke sesuatu tempat untuk berehat
berat hatienggan; malas
berat mulutpendiam atau tidak suka bercakap banyak
berat tulangorang yang malas bekerja
berat sebelahtidak berlaku adil
berbelah bagisukar untuk membuat keputusan
berhati batudegil dan sukar menerima nasihat
berhutang budipatut membalas kebaikan seseorang dengan kebaikan juga
bermuka duatidak jujur
bertikam lidahbertengkar; berdebat
besar hatibergembira atau berbangga akan sesuatu
besar kepaladegil; sukar menerima pandangan orang lain
buah hatiorang yang dikasihi atau dipuja
buah mulutsesuatu yang menjadi perbualan orang ramai
bush tanganhadiah yang dibawa ketika melawat seseorang
bulat hat!bersungguh-sungguh ketika membuat sesuatu; sudah nekad
buruk sikumengambil balik sesuatu yang telah diberikan kepada orang lain
buta hatitidak dapat menerima pengajaran; zalim; kejam
cahaya mataanak
cakar ayamtulisan yang buruk
campur tanganturut serta atau mencampuri urusan orang lain
cari jalanberusaha atau berikhtiar melakukan sesuatu
epat tangansuka mencuri
dalam tangansudah pasti akan diperoleh
darah daginganak kandung
durian runtuhkeuntungan yang diperoleh dengan tidak disangka-sangka
gaji butamendapat gaji tanpa perlu bersusah payah atau bekerja bersungguh-sungguh
gelap matahilang pertimbangan kerana terpengaruh oleh wang atau harta
harga dirimaruah atau kehormatan seseorang
harga matiharga tetap yang tidak dapat ditawar lagi
hati batudegil atau keras hati
hidung tinggisombong atau tinggi diri
hilang akaltidak tahu apa-apa yang perlu dibuat; hilang pertimbangan diri
ikat perutmenahan lapar kerana berjimat
iri hatimenyimpan perasaan dengki atau cemburu
isi hatiperasaan dalam hati
jalan buntutidak ada jalan penyelesaian
kacang hantuorang yang jahat dan suka mengganggu orang lain
kaki ayamtidak berkasut atau berselipar
kaki bangkutidak berkebolehan bermain bola
kaki botolsuka minum minuman keras
kecil hatiberasa tersinggung atau merajuk
kepala anginperangai yang tidak menentu
kepala batudegil dan tidak mendengar nasihat
kera sumbangorang yang tidak suka bergaul dengan orang lain
khabar anginberita yang belum tentu benarnya
langkah kananbernasib baik
langkah seribucepat-cepat lari kerana ketakutan
lidah bercabangkata-kata yang tidak dapat dipercayai
lipas kudungcepat membuat kerja
lintah daratmengambil keuntungan berlebihan atas pinjaman yang diberikan
makan anginbersiar-siar untuk berehat
makan suapmenerima rasuah
malu-malu kucingberpura-Aura malu di hadapan orang
mandi peluhbekerja kuat
mati katakmati dengan sia-sia
membabi butamelakukan sesuatu tanpa berfikir
membawa diritahu menjaga diri
membuka jalanmemberi laluan kepada orang lain
membuka tembelangmenceritakan keburukan seseorang kepada orang lain
memeras otakterlalu kuat berfikir atau belajar
menarik diritidak turut serta; meletak jawatan
mencari jalanberusaha untuk melakukan sesuatu
mencuci matagembira memperhatikan sesuatu yang indah
mencuit hatilucu; menggelikan hati
mengabui matacuba memperdaya; menipu
mengadu dombamemperlagakan seseorang untuk memecahbelahkan persahabatan dan sebagainya
mengambil anginbersiar-siar untuk berehat
mengambil beratmemberi sepenuh perhatian
mengambil hatidapat memikat atau mempengaruhi
mengasah bakatlatihan untuk mengembangkan bakat
muka temboktidak berasa malu
mulut muraikuat bercakap atau berbuat bising
mulut tempayantidak dapat menyimpan rahsia
murah hatisuka bederma; tidak kedekut
naik anginterlalu marah
nyawa-nyawa ikanhampir-hampir mati
orang atasanorang yang berpangkat tinggi
otak cairpintar atau bijak
otak keringkurang siuman
otak udangbebal atau bodoh
paku belandabarangan yang tetap harganya
panas hatimeradang atau marah
panjang tangansuka mencuri
pasang telingamendengar dengan teliti
pekak badakkurang jelas pendengarannya; tidak dapat mendengar bunyi yang kuat
pembasuh mulutmakanan atau minuman yang dihidangkan selepas makan nasi
perang mulutpertengkaran
pilih kasihmemberi layanan yang lebih kepada orang yang disukai
pisau cukurperempuan yang suka menghabiskan harta benda lelaki
puteri lilintidak tahan terkena panas matahari
putih hatiikhlas; jujur
putih matamengalami kekecewaan
rabun ayampenglihatan yang kurang jelas
rambang matasukar membuat pilihan
ringan tangansuka membuat kerja: menolong orang
sampai hatitergamak melakukan sesuatu kerja
serkap jarangmembuat tuduhan secara agak-agak atau tanpa usul periksa
tangan terbukamenyambut sesuatu dengan senang hati
tangkai jeringorang yang kedekut
tawar hatitidak mempunyai minat lagi
tebal mukatidak tahu malu
telinga kualitahan hati menerima kemarahan
telinga lintahtajam pendengaran
telinga nipiscepat marah atau meradang
terang hatimudah memahami sesuatu
tidur-tidur ayamtidur yang tidak nyenyak
tin kosongbercakap besar tanpa ilmu
titik peluhhasil usaha yang bersungguh-sungguh